top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

„Mistrz wiolonczeli”

28 lipca 2023 r.


„Mistrz wiolonczeli”


Ma dopiero 16 lat, a już zadziwia cały świat. Nie on jeden, nie on pierwszy. Musiał zaimponować wirtuozerią dużo wcześniej, skoro rok temu zaproszono go do słynnej Carnegie Hall. Często nie wiemy, kto przed nami stoi. Dopiero gdzieś po latach dowiadujemy się, że ten czy ów solista jest ozdobą największych filharmonii świata.


Chińskiego wiolonczelistę Zhijian Chen usłyszymy tylko raz i tylko w Wieleniu. Zhijian Chen (William) urodził się w 2008 roku w rodzinie o tradycjach muzycznych. Początkowo pobierał lekcje fortepianu u mamy. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 9 lat. Obecnie pracuje w pod kierunkiem profesora Mu ZHU w szkole przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie. Zhijian otrzymał wiele nagród i wyróżnień: US International Open Music Competition, III Konkurs Wiolonczelowy im. Gustava Mahlera, „HENGQIN CUP”, Międzynarodowy Konkurs „Golden Classical Music Awards” - zaproszenie do występu w Carnegie Hall, „Royal Sound Music Competition” Konkurs Smyczkowy. Pomijam tu mniejsze nagrody, bo choć artysta liczy zaledwie 16 lat, to lista wyróżnień jest wyjątkowo długa. Przypomnę, że w wieku 9 lat wielu geniuszy koncertowało z powodzeniem na estradach świata, podobnie, jak nasza Celina Kotz czy ubiegłoroczna uczestniczka Letnich Spotkań Kameralnych Ines Issel Burzyńska. Nie inaczej jest w przypadku Zhijian Chena. Tego wieczoru w sali Nadnoteckiego Centrum Kultury usłyszymy najpiękniejsze przeboje klasyków wiedeńskich i samego mistrza Jana Sebastiana Bacha. Kojące brzmienie każdego z wymienionych kompozytorów ( Bacha, Haydna i Beethovena ) przeniesie nas na chwilę w inny świat. Przy fortepianie młodemu wirtuozowi będzie towarzyszył Piotr Szychowski, Dyrektor Artystyczny festiwalu w Wieleniu. Pan Piotr jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu i niezwykle uznanym pianistą, często zapraszanym na prestiżowe wydarzenia międzynarodowe. Nas, członków stowarzyszenia „Sauerianum” cieszy fakt, iż od ponad dekady możemy z Nim współpracować. Ja ze swojej strony, jak zawsze serdecznie wszystkich zapraszam.


Wiesław Pietruszak

P.S. Mieliśmy kiedyś takie dziwne wydarzenie w trakcie festiwalu w Drezdenku. Grał u nas znany i niezwykle ceniony organista czeski. Traf chciał, że akurat w nasze strony zawitała wycieczka autokarowa z Pragi, która w komplecie udała się na koncert. Jeszcze bardziej się zdziwili, gdy usłyszeli, że wstęp jest wolny. W Pradze bilety na występ Czecha były wyprzedane „na pniu”. Czasami nie wiemy, jak wysoką klasę reprezentują nasi artyści.
 
bottom of page