top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Mistrzowie „bel canta”.Koncert ten nazwałem „Mistrzowie bel canta” i choć nastąpiło nagłe zastępstwo, to nic nie zmieniło się co do wartości tego koncertu. Polska, o czym niestety nie wiemy, ma całą plejadę wybitnych artystów. Panią Marię Domżał zastąpiła pani Katarzyna Hołysz, także absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej. Kiedy zadebiutowała, to recenzje prześcigały się w komplementach. Pisali o Niej, że to największy talent wokalny ostatnich lat”. Wyszła spod ręki wybitnej gwiazdy opery w Poznaniu, Krystyny Pakulskiej. Szybko dała się poznać, jako niebywały talent. Często klasę artystów określają nazwiska dyrygentów, z którymi ów artysta występował. W przypadku pani Katarzyny Hołysz są to: Antoni Wit, Tadeusz Kozłowski, Łukasz Borowicz, Andriy Yurkievich, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Niksa Bareza, Rolf Reuter, Massimiliano Caldi, Marc Tardue, Jose Maria Florencio, Latham Koenig. Śpiewa zarówno w kraju, jak i za granicą w repertuarze operowym i oratoryjnym. W dorobku każdego śpiewaka są wydarzenia szczególne, które bardzo sobie artyści cenią, nawet gdy nie docierają one do powszechnej wiadomości. Dla pani Katarzyny Hołysz był to występ w koncercie z towarzyszeniem Filharmoników Wiedeńskich. Wykonała wtedy cykl „Rueckertlieder” G. Mahlera w rocznicę śmierci kompozytora.

Przy fortepianie towarzyszyć będzie Jej pan Maciej Pabich. Na ten wyjątkowy sierpniowy wieczór Artystka przygotowała równie wakacyjny repertuar, taki, który lubi każdy, bez względu na upodobania. Już same nazwiska kompozytorów elektryzują słuchaczy: Kalman, Lehar, Loewe, Bernstein, Gershwin, Bizet. No i niektóre tytuły: „Kto me usta całuje”, „Przetańczyć całą noc”, „Summertime”, „Habanera”. Czyż trzeba więcej? Jest przy tym wszystkim pani Katarzyna Hołysz niesamowitą gawędziarą, co dodatkowo okrasi nasze zapowiedzi ciekawymi anegdotami. Ten wieczór będzie lekki, łatwy i przyjemny. Ot! Taki piękny ( nawet, jeśli nie dopisze pogoda ) sierpniowy radosny wieczór.

Koncert odbędzie się w Nadnoteckim Ośrodku Kultury w Mediatece, w sobotę 19 sierpnia 2023 roku o godz. 19.00. Serdecznie zapraszam.
bottom of page