top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku

Refleksje po konkursie.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku ma już swoją renomę i laureatów, którzy zapisali w tej krótkiej, bo siedmioletniej historii niezwykle ciekawą kartę. Nie będę tutaj wymieniał wszystkich, ale warto podkreślić, że wielu uczestników, nie tylko laureatów zostało zauważonych przez najlepsze teatry operowe Polski i Europy. Wydarzenie to jest znakomitym pomysłem wielkiej primadonny opery poznańskiej Antoniny Kowtunow, która od początku jest głównym organizatorem drezdeneckiego święta polskiej muzyki. Ja z uznaniem jedynie mogę powiedzieć o drezdeneckim samorządzie, który wspiera tę inicjatywę od ośmiu lat. Więcej! Nie mam wątpliwości, że moje dumne miasto pięknie wpisuje się w historię naszej wielkiej kultury.

To wszystko zaczęło się ponad 15 lat temu, gdy zaczęliśmy organizować tutaj kursy wokalne z uczennicami prof. Antoniny Kowtunow. Podsumowaniem każdego kursu był koncert studentek, na który regularnie przychodziła liczna grupa melomanów. Warto zauważyć, że od ponad ćwierćwiecza w Drezdenku odbywa się też festiwal promujący muzykę klasyczną ze szczególnym naciskiem na muzykę polską. Idea konkursu wokalnego powstała gdzieś 10 lat temu i od razu spotkała się z aprobatą władz samorządowych. To jest nie tylko promocja kultury polskiej, lecz także promocja naszego miasta, zwłaszcza, że regularnie w skład jury wchodzą wybitne postaci polskiej opery z najwybitniejszym śpiewakiem drugiej połowy XX wieku, Wiesławem Ochmanem. Już kiedyś napisałem, że Wiesław Ochman i Teresa Żylis – Gara znaczą tyle dla polskiej opery, co Wisława Szymborska i Czesław Miłosz dla polskiej poezji.

Tegoroczny konkurs odbył się 23 października, w odremontowanej sali Centrum Promocji Kultury odbędzie się VII Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku i chyba dobrze się stało, że w tym miejscu. Z wielką przyjemnością patrzyłem na znakomicie przygotowaną salę Centrum Promocji Kultury. Od razu widać rękę pani Sylwii Peszel, choć ona sama podkreśla, że nad wyglądem pracowali wszyscy bez wyjątku. Muszę też pochylić czoła przed praca Janka Kuchowicza, który zaangażował się w pełni, by konkurs od strony organizacyjnej wypadł jak najlepiej. Dyrektorem Artystycznym tego wydarzenia jest prof. dr hab. Antonina Kowtunow, a przewodniczącym jury Wiesław Ochman. Na początek trochę liczb. Do konkursu zapisało się 35 osób, z czego 32 stanęły przed próbą. O ile uczestnicy konkursu stanowią wielką niewiadomą i dopiero po latach zauważamy ich rozwój, o tyle jurorami od początku, o czym już napisałem, były wielkie osobowości polskiej kultury. W bieżącym roku w skład jury wchodzą: Antonina Kowtunow, mająca piękna kartę na najlepszych scenach operowych Europy i legenda polskiej kultury, Wiesław Ochman, którego tutaj nie muszę przedstawiać. Artystów oceniali także Joanna Kozłowska – wielka gwiazda opery poznańskiej, mająca wspaniałe sukcesy na scenach europejskich oraz Dyrektor Muzyczny opery we Wrocławiu Bassem Akiki. Podejrzewam, że niewiele osób wie, że Bassem Akiki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w kraju i za granicą. Bardzo szybko, bo w wieku 24 lat dyrygował we Wrocławiu „Trawiatą”. Takie jury to już tradycyjnie „najwyższa półka” polskiej kultury. Śpiewakom przy fortepianie towarzyszyli Laura Sobolewska i Szymon Musioł, których mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć także w ramach festiwalu w Drezdenku. Muszę przyznać, że mam do obojga tych pianistów wielki sentyment. Oboje mają w sobie coś, co sprawia, że roztaczają wokół siebie niezwykłą aurę. Pani Laura Sobolewska przez wiele lat współpracowała z Teresą Żylis-Garą i była przez naszą gwiazdę niezwykle ceniona. Kiedy ponad rok temu byłem na benefisie Teresy Żylis – Gary w Teatrze Wielkim w Warszawie, to naszej legendzie przy fortepianie towarzyszyła właśnie … Laura Sobolewska. Pan Szymon Musioł niedawno został prorektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, z czego bardzo się cieszę. Artysta wielokrotnie koncertował w organizowanych przez nasze stowarzyszenie festiwalach. Patronat nad konkursem objęły dwie panie. Burmistrz Karolina Piotrowska jako gospodarz i Marszałek Lubuski Elżbieta, Anna Polak jako honorowy patron. W konkursie wystąpili studenci lub absolwenci najważniejszych ośrodków muzycznych w kraju: Poznań, Warszawa, Wrocław Szczecin, Katowice, Bydgoszcz, Łódź. Konkurs zapowiadała pani Laura Stieler-Bilewicz, a sekretarzem jury pan Maksymilian Bilewicz. Przesłuchania trwały od godziny 10.00 do 17.00. Każdy z uczestników miał do wyboru trzy utwory: arię operową W. A. Mozarta, dowolną arię operową i pieśń polską. Osobiście uczestniczyłem w przesłuchaniach po godzinie 14.00. Dokładnie o godzinie 19.00 rozpoczął się koncert galowy. Najpierw pani Antonina Kowtunow podziękowała licznym darczyńcom: władzom M. i G. Drezdenko, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Kraj., nadleśnictwa Smolarz i Karwin, LWBS – Drezdenko, PGKiM Drezdenko, apteka dr Krystyna Kowal, Meprozet, Victaulic, Voseba, Proobiekt z Bydgoszczy. Miłą niespodziankę sprawiła firma VOSEBA, która przez cały czas trwania konkursu serwowała uczestnikom kawę. Medialny patronat nad konkursem objęły: TVP – Gorzów Wlkp., Gazeta Drezdenecka i Gazeta Wyborcza. Znakomitą relację i zapowiedzi pojawiły się w Radio „Zachód” dzięki panu Adamowi Królowi. O konkursie w trzech ciekawych artykułach można było wyczytać w „Gazecie Wyborczej”. Potem nastąpiła ceremonia wręczenia nagród. Oto lista:

I nagroda - Patrycja Kwiecień

II nagrodę ex aequo - Michał Bączyk

II nagroda ex aequo - Łukasz Kostka

III nagroda ex aequo - Iwona Wall

III nagroda ex aequo - Grzegorz Pelutis

- 4 wyróżnienia - Magdalena Makowska – Pabich, Marta Mika, Maksymilian Skiba, Damian Żebrowski

- nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii W. A. Mozarta - Łukasz Kostka

- nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni polskiej w kategorii głos męski - Maksymilian Skiba

- nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni polskiej w kategorii głos żeński - Patrycja Kwiecień

- nagroda specjalna Przewodniczącego Jury maestro Wiesława Ochmana - Marta Bochenek

- trzy półrecitale w ramach Letnich Spotkań Kameralnych organizowanych przez Stowarzyszenie "Sauerianum" - Patrycja Kwiecień, Łukasz Kostka, Michał Baczyk

- udział w koncertach Fundacji Auxilium w Zawierciu - Łukasz Kostka, Artur Sadłoń, Krystian Psujek, Marta Bochenek

- nagroda dla wyróżniającego się pianisty - Michał Skowronek

Warto podkreślić, że wszystkich artystów oklaskiwała znakomita, jak to w Drezdenku, widownia. Jeszcze raz pozwolę sobie na wielkie wyrazy uznania dla Jana Kuchowicza i Jego pracowników. Nie mam wątpliwości, że takie przedsięwzięcie, jak Konkurs Wokalny, który ma być wizytówką naszego miasta powinien być przygotowany pod każdym względem przez profesjonalistów. I ten egzamin na pewno zdali pracownicy naszego Centrum Promocji Kultury.

Na koniec pozwolę sobie na prezentację zdjęć, które wykonał pan Jarosław Peszel. Zdjęcia mam dzięki Jego uprzejmości.

Wiesław Pietruszak

bottom of page