top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Przed Letnimi Spotkaniami Kameralnymi Drezdenko - 2022

Jak co roku wre praca nad organizacją kolejnych XXVII Letnich Spotkań Kameralnych Drezdenko 2022. W bieżącym roku zaprosiliśmy dwóch wybitnych śpiewaków. Jarosława Bręka i Adama Kutnego. O ile pana Bręka znamy z racji pełnionej tutaj funkcji Dyrektora Artystycznego, o tyle Adam Kutny, dziś solista wielce prestiżowej Staatsoper w Berlinie, jest w kraju mniej znany, choć należy do najwybitniejszych polskich i europejskich śpiewaków młodego pokolenia. W bieżącym roku przypomnimy dwóch genialnych śpiewaków, którzy urodzili się 100 lat temu. Niektórym melomanom z pewnością jeszcze gdzieś z tyłu głowy dźwięczą pieśni w wykonaniu Andrzeja Hiolskiego czy lżejsze utwory śpiewane przez Bernarda Ładysza. To im, wielkim interpretatorom pieśni, znanym ze wspaniałych kreacji operowych, poświęcimy słów kilka.

Jakie koncerty już są „zaklepane”?

Każdy, kto organizuje festiwal i chce ściągnąć najlepsze nazwiska wie, że nie jest to łatwe. Przede wszystkim artysta musi mieć czas, gdyż najlepsi bardzo często mają terminy zajęte. Dlatego z niektórymi śpiewakami rozmawiam często dwa lata wcześniej. Także z panem Brękiem. Obaj przyjęliśmy zasadę, o której wspomniałem na początku. Oprócz laureatów prestiżowych konkursów wokalnych zapraszamy chociaż jedną gwiazdę. Wrócę jednak do koncertu z udziałem Jarosława Bręka. Będzie nietypowy, gdyż w repertuarze lekkim, łatwym i przyjemnym Artysta nie występuje. Zrobi tym razem wyjątek. Kolejny koncert poświęcimy legendzie „Solidarności” ks. Józefowi Tischnerowi, a utwory do myśli wielkiego Polaka przygotuje Celina Kotz i Jej wspaniały zespół. Wreszcie koncert pana Adama Kutnego. Umówiliśmy się, że zaśpiewa te arie, którymi zachwyca publiczność najlepszych scen Europy, a w drugiej części coś trochę lżejszego. Pozostałe trzy koncerty są jeszcze do dopięcia do końca kwietnia, gdyż nie znamy laureatów niektórych konkursów. Myślę, że festiwal, organizowany przez ponad ćwierćwiecze ma swój wyjątkowy walor mierzony wartością artystyczną naszych gości, którzy są solistami największych teatrów operowych świata, bądź laureatami prestiżowych konkursów. Patronat medialny, jak co roku sprawuje „Gazeta Drezdenecka”, „Gazeta Wyborcza” i Radio „Zachód”. Tymczasem trwa zbiórka środków na drezdenecki festiwal. Już rozpoczęliśmy kwestę wśród darczyńców prywatnych. Koncerty rozpoczną się w czwartek 21 lipca 2022 roku i potrwają do 25 sierpnia. Do końca lutego napisaliśmy łącznie 16 projektów. Teraz czekamy na decyzje.

Nie tylko festiwal!

Jeszcze kilka słów o innych sukcesach członków naszego stowarzyszenia. Zacznę od osób działających w teatrze amatorskim „Szałaput”, gdzie ciekawe propozycje teatralne przedstawiają: Katarzyna Hołyst, Teresa Lorenc i Ryszard Szydełko. Nie inaczej jest z chórem „Canto Choralis”, w którym śpiewają: Teresa Lorenc, Ewa Pietruszak, Tomasz Chodór i niżej podpisany. Do tego trzeba dołożyć malarską i fotograficzną pasję Stanisława Lorenca czy dziennikarską Anny Szpili. W roku 2021 wielu członków naszego stowarzyszenia otrzymało wyróżnienia ministerialne i samorządowe. Szczegóły dotyczące festiwalu przedstawię na pewno w maju. Przy tej okazji informuję, że stowarzyszenie „Sauerianum” jest organizatorem kilku festiwali. O ile koncerty w Krzyżu Wlkp. są w większości powieleniem tego, co ma miejsce w Drezdenku, o tyle w Sierakowie żaden z koncertów się nie powtarza. Drezdenko i Krzyż Wlkp. na czas festiwalu stają się stolicami operowymi, a w Sierakowie rozbrzmiewa muzyka kameralna.

Poniżej wspomnienie z Drezdenka. Z wielkich scen operowych świata przyjechali do Drezdenka. Aleksandra Olczyk i Piotr Buszewski.
bottom of page