top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Przed Letnimi Spotkaniami Kameralnymi Krzyż Wlkp. – 2022

Wsparł nas powiat czarnkowsko-trzcianecki i gmina Krzyż Wlkp. Jak co roku wre praca nad organizacją XI Letnich Spotkań Kameralnych w Krzyżu Wlkp. – 2022. W bieżącym roku zaprosiliśmy dwóch wybitnych śpiewaków. Jarosława Bręka i Adama Kutnego. O ile pana Bręka znamy z racji pełnionej tutaj funkcji Dyrektora Artystycznego, o tyle Adam Kutny, dziś solista wielce prestiżowej Staatsoper w Berlinie, jest w kraju mniej znany, choć należy do najwybitniejszych polskich i europejskich śpiewaków młodego pokolenia. W bieżącym roku, jak zawsze, przypomnimy kolejnych dwóch genialnych śpiewaków, w 100-lecie ich urodzin. Niektórym z pewnością jeszcze gdzieś tam z tyłu głowy dźwięczą pieśni w wykonaniu Andrzeja Hiolskiego czy lżejsze utwory śpiewane przez Bernarda Ładysza. To im poświęcimy słów kilka. Wrócę jednak do koncertu z udziałem Jarosława Bręka. Będzie wyjątkowo nietypowy, gdyż w repertuarze, lekkim, łatwym i przyjemnym Artysta nie występuje. Zrobi tym razem wyjątek, a że głos ma z najwyższej półki, to będziemy mieli wyjątkową ucztę. Jeden z koncertów poświęcimy legendzie „Solidarności” ks. Józefowi Tischnerowi i Jego epokowej książce „Etyce solidarności”, a utwory do tych myśli przygotuje Celina Kotz i Jej wspaniały zespół. Każdy, kto niedawno był na ich koncercie, na którym usłyszeliśmy słynne „Cztery pory roku” Vivaldiego wie, w jaki świat przeniesie nas tak wspaniale wykonana muzyka. Tym razem będzie to J. S. Bach. W bieżącym roku planujemy łącznie cztery koncerty i tradycyjnie usłyszymy je w sierpniowe piątki. Ostatni z koncertów będzie popisem laureatów Konkursu Wokalnego w Drezdenku. Tymczasem nadal trwa zbiórka środków na ten festiwal. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy kwestę wśród darczyńców prywatnych. Koncerty rozpoczną się w piątek 5 sierpnia 2022 roku i potrwają do 26 sierpnia. Do końca lutego napisaliśmy łącznie 6 projektów. Teraz czekamy jeszcze na decyzję z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory znamy decyzje dwóch samorządów: gminy Krzyż Wlkp. i powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Obie pozytywne. Projekty do powiatu i województwa napisała pani Katarzyna Hołyst. Do gminy, bez zmian, pisał niżej podpisany. Jeszcze kilka słów o innych sukcesach członków naszego stowarzyszenia. Zacznę od osób działających w teatrze amatorskim „Szałaput”, gdzie ciekawe propozycje teatralne przedstawiają: Katarzyna Hołyst, Teresa Lorenc i Ryszard Szydełko, a patronuje jako dyrektor Domu Kultury w Krzyżu Wlkp. Katarzyna Waśko. Nie inaczej jest z chórem „Canto Choralis”, w którym śpiewają: Teresa Lorenc, Żaneta Mazurkiewicz, Karolina Gierszewska, Marzena Żytkowiak, Justyna Kapuścińska i od niedawna Agnieszka Komarnicka . Chór „Canto Choralis” powinien mieć opiekę dwóch samorządów: drezdeneckiego i krzyskiego, gdyż chórzyści pochodzą w obu tych gmin. Do tego pasja malarska i fotograficzna Stanisława Lorenca. Należy wspomnieć też niezwykle cenną, choć być może niszową, pracę pani Katarzyny Hołyst nad przywróceniem pamięci cenionego poety, Andrzeja Suryna. W minionym 2021 roku wielu członków naszego stowarzyszenia otrzymało wyróżnienia ministerialne czy samorządowe. Myślę, że festiwal, organizowany przez ponad dekadę ma swój wyjątkowy walor mierzony wartością artystyczną naszych gości, którzy są solistami największych teatrów operowych świata, bądź laureatami prestiżowych konkursów. Poniżej zdjęcie z ubiegłorocznego festiwalu. Przypomnę, że Aleksandra Olczyk niedługo po występie w Drezdenku i Krzyżu Wlkp. oczarowała Londyn w słynnej Covent Garden. Takie to perły możemy tutaj usłyszeć.

1010
bottom of page