top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

„U progu wielkiej sceny”


Wieleń zaprasza na wyjątkowe koncerty naszych talentów w marcu, kwietniu i maju. Będzie to przedsmak tego, co wydarzy się nam w ramach letniego festiwalu.

„U progu wielkiej sceny”

Taki tytuł nadaliśmy ( autorką tej nazwy jest pani Aleksandra Rykowska ) projektowi, jaki w Wieleniu dopiero raczkuje. Wszystkie koncerty odbędą się w Nadnoteckim Centrum Kultury, a wspierać nas będą znakomici artyści i wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Pomysłodawcą tego projektu jest prof. AM dr hab. Piotr Szychowski, wybitny pianista, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, od ponad dekady związany z naszym stowarzyszeniem. Wcześniej zarówno z Celiną Kotz, jak i Jarosławem Brękiem przedstawialiśmy w festiwalu wybitne talenty, jednak nie miało to takiego wymiaru, jak propozycja, którą wspólnie z Akademią Muzyczną w Poznaniu teraz realizujemy. W Polsce i w Europie odbywa się dużo konkursów skrzypcowych, pianistycznych czy wokalnych mających różny poziom i także różną opinię. Wśród konkursów są także Chopinowski czy Wieniawskiego, ale to jest niczym olimpiada. Raz na jakiś czas. Tymczasem niektóre są niczym Grand Prix w sporcie. Odbywają się co rok, a laureaci już są zauważani i natychmiast rozchwytywani przez znawców i melomanów całego świata. Tylko w roku ubiegłym troje z nich, po sukcesach w takich konkursach otrzymało propozycję regularnych występów. W Polsce taki system jeszcze nie funkcjonuje, stąd wielu polskich muzyków bardziej znanych jest w świecie niż w kraju. Tu pozwolę sobie przytoczyć moje osobiste doświadczenie z czasów, gdy śpiewałem z chórem akademickim w Poznaniu. Współpracowaliśmy z orkiestrą z Bonn. W trakcie rozmowy z jednym z muzyków ( był rodowitym Włochem ) padły nazwiska nam nieznane, a przecież wśród nas śpiewali studenci Akademii Muzycznej: Andrzej Panufnik, Aleksander Tansman i parę innych. Wtedy nie wiedziałem, że obaj byli w PRL na cenzurowanym, jak Czesław Miłosz, wówczas też poeta zupełnie nieznany.

Nikomu nie muszę przypominać, że aby stanąć do wielu z tych konkursów trzeba już umieć grać i to wyjątkowo pięknie. Z rozmów ze słuchaczami po ubiegłorocznych koncertach wnoszę, że ta młodzież ma w sobie jakąś niebywałą moc i świeżość. Tak, to są już indywidualności. Inaczej nie zdobyliby wspomnianych nagród i wyróżnień. Jak wspomniałem na początku inicjatorem prezentacji naszych zdolnych studentów był prof., dr hab. Piotr Szychowski. Oprócz Niego Radę Programową tworzą: dr hab. Aleksandra Rykowska i prof. dr hab. Marcin Baranowski. Koncerty będą odbywały się w środy, raz w miesiącu w marcu, kwietniu i maju, o czym poinformują plakaty rozmieszczone przez NCK w Wieleniu. W imieniu Nadnoteckiego Centrum Kultury i stowarzyszenia :Sauerianum” już dziś serdecznie miłośników muzyki klasycznej zapraszamy. Szczegółowy program koncertów podamy do końca lutego br.

Poniżej Wiktoria Nowak, uczennica pani Marzeny Michałowskiej. Pani Wiktoria już ma za sobą pierwsze znakomite sukcesy i usłyszymy Ją w tym projekcie.

bottom of page