top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Wesprą nas samorządy!Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka należy do najdonioślejszych wydarzeń kulturalnych na Ziemi Lubuskiej. W Drezdenku wystąpili artyści tej miary, co Iwona Hossa, Aleksandra Olczyk, Joanna Kędzior, Krzysztof Bączyk, Jarosław Bręk, Wiesław Ochman, Piotr Buszewski, Adam Kutny i wielu innych będących dumą polskiej kultury. Wymieniłem jedynie śpiewaków, a przecież melomani usłyszeli znakomitych pianistów i skrzypków.

Kogo zaprosiliśmy?

Kiedyś marzyłem, by do mojego miasta przyjechali artyści tej miary, co Alina Bolechowska, Bogna Sokorska, Barbara Nieman, Zdzisława Donat, Wiesław Ochman, Bernard Ładysz, Andrzej Hiolski i wielu innych genialnych śpiewaków, których podziwiałem na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Byli dumą Polski i znakomitymi ambasadorami naszej Ojczyzny. No, ale to były czasy, gdy jeszcze nie organizowałem festiwalu w Drezdenku. Dziś cieszy mnie fakt, iż występują tu najwięksi polscy artyści. Warto zauważyć, że ci śpiewacy, promujący nas swoimi świetnymi występami na najlepszych scenach operowych świata, trafiają także do Drezdenka, gdzie nie trzeba za bilety płacić kilkuset dolarów czy euro. Śpiewają tu, bo chcą wystąpić przed własną publicznością. Jak już pisałem wcześniej w roku 2024 usłyszymy Aleksandrę Borkiewicz, Joannę Kędzior, Krzysztofa Bączyka i Stanisława Napierałę. Więcej będę pisał o wymienionych artystach tuż przed ich występami, a dziś zachęcam do przejrzenia ich stron internetowych, by dogłębniej poznać sukcesy wymienionych powyżej artystów..

Wesprą nas samorządy!

Jesteśmy już po napisaniu projektu do Miasta i Gminy Drezdenko oraz do Marszałka Województwa Lubuskiego. W listopadzie napisaliśmy duży projekt do Ministerstwa Kultury, by uczcić 80 rocznicę Powstania Warszawskiego. Jeśli nie otrzymamy stamtąd środków, to taki koncert odbędzie się jedynie w Drezdenku. Jeśli otrzymamy, to koncerty odbędą się we wszystkich miastach, w których organizujemy festiwal: Drezdenko, Krzyż Wlkp., Wieleń, Sieraków i Międzyrzecz. Specjalnie na to wydarzenie odbędą się prapremiery utworów skomponowanych przez nową Dyrektor Artystyczną Alinę Kubik. Zwrócimy się, jak zawsze, do naszych darczyńców z Drezdenka oraz do PGNiG. Jak każdego roku mamy szansę wysłuchać pięknych utworów w repertuaru polskiego i światowego w pierwszorzędnym wykonaniu. Nie mam wątpliwości, że po koncercie każdy z nas ma powód do dumy, że tak zdolną młodzież i tak wielkich artystów wydała Polska.

bottom of page