top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Wybitni są wśród nas - Teresa Lorenc.


W 28-letniej historii stowarzyszenia „Sauerianum” dwie osoby zostały wyróżnione Krzyżami Zasługi. Jedna w Drezdenku i druga w Krzyżu Wlkp. To Teresa Debaere i Teresa Lorenc. To wyraz uznania dla działań stowarzyszenia promujących muzykę klasyczną i kulturę polską.

Festiwal drezdenecki liczy sobie 28 lat. Już po 10 latach jego istnienia po raz pierwszy została wyróżniona członkini naszego stowarzyszenia, Teresa Debaere, Srebrnym Krzyżem Zasługi za promocję literatury i muzyki klasycznej. To bardzo wysokie odznaczenie, bodaj pierwsze w historii Drezdenka, nadane za działalność kulturalną. Kolejne wyróżnienie, ministerialne, przypadło w roku 2014. Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała Edyta Anna Dobrychłop – Amrogowicz za organizację Letnich Spotkań Kameralnych. W roku 2020 Złoty Krzyż Zasługi został wręczony Teresie Debaere, która jako jedyna została tak wysoko wyróżniona. Trzeba jeszcze przypomnieć, że Teresa Debaere otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz prestiżowy Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W Drezdenku każdy wie, jak wiele pracy włożyła nasza koleżanka w sukces, jakim były Letnie Spotkania Kameralne ściągające do naszego miasta wybitnych artystów.

W bieżącym roku wyróżnienie przypadło Teresie Lorenc z okazji 12-lecia festiwalu w Krzyżu Wlkp. Z wnioskiem o przyznanie tak wysokiego odznaczenia wystąpił osobiście wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński. We wniosku czytamy: „Teresa Lorenc jest związana ze Stowarzyszeniem Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku ponad 15 lat. Do Krzyża Wlkp. koncerty zagościły z inicjatywy pani Teresy Lorenc, Jej męża Stanisława i ówczesnego burmistrza Zygmunta Jasiewicza. XII edycji to szmat czasu. Do tej niewielkiej miejscowości przyjeżdżali znakomici artyści będący chlubą Polski: Iwona Hossa, Celina Kotz, Amelia Maszońska, Jarosław Bręk, Piotr Szychowski, a wśród młodych śpiewaków, będących dziś chlubą Polski, przed publicznością Krzyża Wlkp. wystąpili: Joanna Kędzior – związaną z operą w Wiedniu, Aleksandra Olczyk, Piotr Buszewski, Krzysztof Bączyk – soliści Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Adam Kutny – solistę Staatsoper w Berlinie, Arkadiusz Anyszka, Michał Janicki i wielu innych. Z założenia stowarzyszenie promuje przede wszystkim kulturę polską i polski dorobek w dziedzinie muzyki klasycznej. Główny nacisk kładą na historię polskiego bel canta i chwalebną kartę polskiej historii, w tym tradycję powstańczą. Wszystkie prace przy organizacji wystaw, koncertów, spotkań, festiwali wykonywane są społecznie.”. Czyż można do tej opinii cokolwiek dodać? Pozwolę sobie uzupełnić, że wcześniej dorobek Teresy Lorenc docenił minister kultury, przyznając Jej za organizację i przeprowadzenie festiwali w Drezdenku i Krzyżu Wlkp. Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. I tak, jak w Drezdenku każdy kojarzy festiwal w Teresą Debaere, tak w Krzyżu Wlkp. z Teresą Lorenc. To niewątpliwie główne autorki tego sukcesu.

Festiwal od lat cieszy się znakomitą opinią znawców i publiczności, czego dowodem są także wyróżnienia wielu innych członków naszego stowarzyszenia, dzięki którym możemy tu zaprosić wielu wybitnych artystów. Ministerialną honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, oprócz już wymienionych trzech pań, za promocję polskiej kultury, a zwłaszcza muzyki klasycznej wyróżniono: Katarzynę Hołyst, Ewę Pietruszak, Tomasza Chodóra, Ryszarda Szydełko. Łatwo policzyć, że na przestrzeni minionych 15 lat za festiwal wyróżniono na szczeblu centralnym łącznie siedem osób. Bez wyżej wymienionych bylibyśmy duchowo trochę ubożsi.
bottom of page