top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Wydarzy się w Krzyżu Wlkp. w roku 2024
Wydarzy się w Krzyżu Wlkp. w roku 2024

XIII Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka .

Jak co roku plany na dany rok ustalamy w listopadzie, a w grudniu mamy wstępne potwierdzenie tychże planów, czasami weryfikowanych albo przez niedyspozycję artystów, albo z innych powodów. W ciągu minionych 12 lat trzy razy. Do końca marca wszystkie sprawy będziemy mieli dopięte i silnie wkroczymy na etap promocji festiwalu.

Zmiany

Zacznę od zmiany, o której pisałem już wstępnie w roku ubiegłym. Festiwal zmieni nazwę z Letnich Spotkań Kameralnych na Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka, z zachowaniem dotychczasowej numeracji. Funkcję Dyrektora Artystycznego powierzyliśmy pani Alinie Kubik, kompozytorce i skrzypaczce pracującej w poznańskiej Akademii Muzycznej. Do Rady Programowej festiwalu oprócz Celiny Kotz i Piotra Szychowskiego i Aliny Kubik zaprosiliśmy wybitną solistkę opery łódzkiej, Aleksandrę Borkiewicz-Cłapińską. Honorowy Patronat nad festiwalami sprawuje duma polskiej opery, Wiesław Ochman. Podsumowując festiwal w roku 2024 będzie nosił nazwę XIII Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka – Krzyż Wlkp. 2024.

Skąd chcemy pozyskać środki?

W przypadku stowarzyszeń posiadających KRS sytuacja jest klarowna. Środki możemy pozyskiwać z dowolnego źródła. Od darczyńców, przez samorządy po ministerstwo. Należy je zgodnie z prawem i terminem rozliczyć. Aktualnie już napisaliśmy projekt do ministerstwa kultury, choć tam mamy nikłe szanse, gdyż raczej preferuje się instytucje i duże miasta. No, ale próbować trzeba. Napiszemy też projekt do gminy, samorządu powiatowego i samorządu województwa wielkopolskiego.

Zaproszeni artyści i planowane koncerty w ramach

XIII Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka w Krzyżu Wlkp.

Planowane koncerty całkowicie wypełniają misję, jaką stawiamy od początku współpracy z prof. Jarosławem Brękiem. Wszystkie te cele będziemy kontynuować z panią Aliną Kubik, a Drezdenko bez wątpienia na ten czas stanie się operową stolicą Polski. Dlaczego? O randze każdej imprezy świadczą nazwiska występujących w niej artystów. Każdy z nich to duma Polski i każdy z nich tę Polskę sławi na najlepszych scenach świata. Kolejność koncertów będzie jeszcze ustalona w marcu 2024 roku. Wiemy, że zaproszenie przyjęli:

- Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska – sopran, solistka Teatru Wielkiego z Łodzi

- Stanisław Napierała – tenor – wschodząca gwiazda polskiej opery.

Jeśli projekt napisany do Ministerstwa Kultury zostanie pozytywnie zaakceptowany, to w Krzyżu zagramy łącznie cztery koncerty. Na pewno ten, który poświęcimy 80 rocznicy Powstania Warszawskiego i ostatni będący uwieńczenie roku kulturalnego, przy czym zasugerujemy pani dyrektor Domu Kultury, by odbył się do końca października.

P.S. Z wielkimi nazwiskami jest tak, że najczęściej rozmowy o ich występie odbywają się dwa, trzy lata przed festiwalem. W lutym jadę na spotkanie z artystą, którego chcę zaprosić na jubileuszowy XXX Festiwal Muzyki Kameralnej w Drezdenku i XV Festiwal Muzyki Kameralnej w Krzyżu Wlkp.

Na zdjęciu poniżej pani Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska już potwierdziła udział w festiwalu w Krzyżu Wlkp.

bottom of page