top of page
  • sauerianum

Z nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Festiwal w Krzyżu Wlkp. liczy sobie już 11 lat. W ubiegłym roku z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia, burmistrz Krzyża, Rafał Sroka, wystąpił o nadanie inicjatorowi festiwalu Nagrody Kulturalnej Marszałka Wielkopolskiego.

W uzasadnieniu podkreślił, że festiwal od początku cieszy się uznaniem wielu melomanów z Krzyża Wlkp, i okolic, a do niewielkiego miasteczka w zachodniej części województwa przyjeżdżają najlepsi z najlepszych. Wokół festiwalu wytworzyła się wyjątkowa aura, a organizatorzy, członkowie stowarzyszenia „Sauerianum” w ciągu minionych 10 lat otrzymali liczne wyróżnienia. Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi wyróżniono Jarosława Bręka i Piotra Szychowskiego, honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Teresę Lorenc, Jarosława Bręka, Piotra Szychowskiego i Celinę Kotz, a honorową odznaką „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oprócz wymienionych także Katarzynę Waśko, Stanisława Lorenca i Ryszarda Szydełko.

W bieżącym roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego przychylił się do prośby włodarza Krzyża Wlkp. i przyznał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Wielkopolskiego inicjatorowi koncertów, Wiesławowi Pietruszakowi, za propagowanie i animację kultury. Niewątpliwie fakt, iż do Krzyża udało się zaprosić artystów tej miary, co Iwona Hossa, Agnieszka Adamczak, Joanna Kędzior, Maria Domżał, Aleksandra Olczyk, Jarosław Bręk, Krzysztof Bączyk, Michał Janicki, Szymon Mechliński, Piotr Buszewski, Arkadiusz Anyszka, Adam Kutny i wielu innych, nie wspominając instrumentalistów ze znakomitych orkiestr NFM z Wrocławia, Filharmonii Poznańskiej wreszcie z Sinfonii Varsovii, w większości laureatów prestizowych konkursów pianistycznych, wiolonczelowych i skrzypcowych, jest niebywałym osiągnięciem. Niewątpliwie wpływ na tak znakomitą obsadę ma także owocna współpraca z wybitnymi artystami tworzącymi Radę Programową: Celiną Kotz, Jarosławem Brękiem i Piotrem Szychowskim.

Oprócz samych koncertów festiwalowych odbyło się wiele koncertów okolicznościowych i wystaw poświęconych wybitnym postaciom polskiej historii i kultury. We wniosku podkreślono wyjątkową konferansjerkę wykazującą wysoką kulturę, wiedzę i znajomość faktów z dziejów polskiej nauki i kultury.


bottom of page