top of page
  • Writer's pictureWiesław Pietruszak

Zaśpiewają laureaci konkursu “Ars et Gloria”.„Nasze nadzieje”Już w najbliższym tygodniu usłyszycie Państwo coś niezwykłego. W Drezdenku i Krzyżu Wlkp. zabrzmi koncert zatytułowany “Nasze nadzieje”. Wpisuje się w tradycję, jaką z prof. Jarosławem Brękiem postawiliśmy sobie od początku naszej współpracy. Tylko w minionej dekadzie usłyszeliśmy znakomitych śpiewaków występujących aktualnie na najlepszych scenach polskich i światowych.


Festiwal w Drezdenku liczy sobie 28 lat, a w Krzyżu Wlkp. dopiero 12. Przez nasze niewielkie miasteczka położone w pradolinie Noteci przewinęło się sporo wybitnych artystów: Maria Domżał, Joanna Kędzior, Aleksandra Olczyk, Iwona Hossa, Iwona Socha, Jarosław Bręk, Adam Kutny, Krzysztof Bączyk, Michał Janicki, Piotr Buszewski, Arkadiusz Anyszka i wielu innych. Mogę tak jeszcze wymienić z kilkanaście nazwisk i każde jest dziś dumą swej uczelni, swego miasta, Polski i naszego festiwalu. Dwa lata temu wystąpił tutaj Stanisław Napierała, a tuż potem zainteresowała się nim opera wiedeńska, ( słynna Staatsoper ), w której niemal 100 lat temu debiutował wielki Jan Kiepura, a teraz sukcesy odnosi Piotr Beczała. Tam też występuje wymieniona wcześniej Joanna Kędzior. Jak wspomniałem, celem festiwalu jest nie tylko promocja rodzimych talentów, lecz także polskiej muzyki, tej znanej i tej zapomnianej. Dzięki Celinie Kotz i Piotrowi Szychowskiemu staramy się za Słowackim udowodnić, że “płaszcz na naszym duchu jest nie wyżebrany, lecz świetnościami naszych dawnych przodków świetny”. To tu graliśmy, Jareckiego, Mireckiego, Grossmana, Zarębskiego, Panufnika, Szymanowską i wielu innych polskich kompozytorów, których “przywieźli” nam artyści, a w szczególności pasjonat i wspaniały śpiewak, Szymon Mechliński. Na marginesie pana Szymona usłyszymy w pobliskim Międzychodzie w ramach festiwalu sierakowskiego 20 sierpnia 2023 r. o godz. 16.00 w kościele św. Jana Chrzciciela.

Wrócę jednak do Drezdenka I Krzyża Wlkp. Najbliższy program 17 i 18 sierpnia 2023 roku wykonają laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej “Ars et Gloria”, a w ich wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze melodie literatury światowej: Mozarta, Verdiego, Rossiniego, Pucciniego, Moniuszki oraz Łukaszewskiego, a na koniec przeboje muzyki lżejszej. Pieśń neapolitańska i musical. Koncert wykonają: Paulina Gocałek – sopran, Wojciech Kowalski – bas i Mirella Malorny – fortepian. Przypomnę, że środowisko Akademii Muzycznej w Katowicach, organizujące ów konkurs, zadeklarowało współpracę z nami przez kolejne lata.

18 sierpnia jest wyjątkowo szczególny dla naszego środowiska, gdyż czworo członków stowarzyszenia otrzyma odznaczenia i odznaki. O nadanie odznaczeń wystąpił wojewoda wielkopolski, pan Michał Zieliński, doceniając fakt, iż w tak niewielkim ośrodku udało się stworzyć kulturalną perełkę, bo taką niewątpliwie wartość artystyczną ma Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka. Wielki wpływ na tak wysoki poziom artystyczny mają Celina Kotz i Piotr Szychowski, wybitni wirtuozi i laureaci niezwykle prestiżowych konkursów. To oni wspólnie ze zmarłym Jarosławem Brękiem starali się, by publiczność mogła usłyszeć wirtuozów najlepszych polskich orkiestr, a jednocześnie, by promować polskich kompozytorów. Na tym koncercie pan wojewoda Michał Zieliński udekoruje następujące osoby:

Teresę Lorenc – Srebrnym Krzyżem Zasługi

Celinę Kotz – Brązowym Krzyżem Zasługi

Katarzynę Hołyst – honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Ryszarda Szydełko - honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Nie ukrywam, że dla mnie, jako prezesa stowarzyszenia “Sauerianum” to wielki zaszczyt, że tak wiele osób działa z pożytkiem dla społeczności Drezdenka i Krzyża Wlkp.

Ja tymczasem zapraszam na ten koncert, gdyż usłyszymy nadzieje polskiej wokalistyki. Kto wie, czy za kilka lat, gdy zdobędą szczyty światowych i europejskich scen, znów nie powiemy: “Oni śpiewali u nas”.

Drezdenecki koncert dofinansował Lubuski Urząd Marszałkowski.


Wiesław Pietruszak
bottom of page